להיות הורים זה לעשות הכול עבור הילדים שלנו – לדאוג להם מגיל צעיר לכל מה שהם צריכים, לוודא שטוב להם במסגרות שהם נמצאים בהם, לעמוד מאחוריהם בכל מצב, לא משנה איזה דבר הם עשו וכמה זה חמור ולחשוב על טובתם ורווחתם בכל רגע נתון. בדיוק בגלל זה, כשאחד ההורים או שניהם יחד בוחרים לעשות שינוי גדול בחיים, כזה שאולי לא יתקבל בקלות תמיד מצד הילדים, הורים רבים חוששים ולא בטוחים איך לתווך את הדבר הזה לילדים ומה בכלל נכון או לא לעשות. הדוגמה הטובה ביותר לכך, היא כאשר הורים מתחזקים ומתקרבים לעולם הדת. בנקודה הזו רוב ההורים ירצו לרתום את הילדים לתהליך, ואם לא נעשה זאת ברגישות המתאימה, זה יכול לגרום לחיכוכים ופערים עם הילדים, בהחלט מצב לא רצוי. בדיוק בגלל זה אנחנו רוצים לחלוק כמה טיפים שיעזרו בתהליך.

תמיד לשאול וללמוד עוד

תהליך של חזרה בתשובה או כל התקרבות שהיא לדת הוא באופן טבעי למדי תהליך של למידה והרבה מאוד גילוי עצמי. וכדי למצוא את התשובה, צריך תמיד לשאול שאלות, והשאלה של תיווך השינוי הזה מול הילדים היא בהחלט שאלה גדולה, ותהיו בטוחים שאתם לא הראשונים ושהורים רבים בישראל כבר הלכו בנעליים שלכם בעבר. ואם אתם לא יודעים בדיוק את מי לשאול בנושאים שונים, שווה גם לכם לדעת שהיום אפשר לקבל את כל המידע החשוב באינטרנט ובפרט שווה להכיר את אתר משיב כהלכה. אתר מיוחד של אחת הישיבות המוכרות והמובילות בישראל, שבו פעילים בכל רגע נתון עשרות רבנים שנותנים מענה ותשובות אונליין לשאלות הבוערות ביותר בכל הנושאים החמים שמעניינים אתכם.

אתם יכולים לשאול לגבי תהליך החזרה בתשובה מול הילדים ובכלל, להתייעץ בנושאים של כשרות, שמירת שבת, צניעות וכן הלאה, לקבל מידע על תפילות, מנהגים והלכות ובעצם להחכים בכל פעם ולקבל כלים טובים שיעזרו לכם ולילדים בתהליך. שימו לב שאפשר להיכנס למדור השאלות ותשובות ולראות תשובות על שאלות שיכול להיות שכבר שאלו לפניכם, ואם לא מצאתם את המידע שאתם מחפשים, תוכלו תמיד להשאיר שאלות לרבנים ולקבל תשובה מהירה ומפורטת.

 

טיפים להתנהלות מול הילדים

מכאן, חשוב להכיר טיפים חשובים שיעזרו לכם לרתום את הילדים לתהליך ואולי אפילו לצרף אותם לתהליך הרוחני העמוק שאתם עוברים:

הכול ברוח טובה:

אתם יודעים איך אומרים – "דברי חכמים בנחת נשמעים". זה שאתם עשיתם החלטה מסוימת, לא אומר שהם חייבים להחליט אותו דבר. תהיו נעימים עם הילדים, אל תכפו עליהם לעשות דברים שהם לא מכירים ולא מבינים. כשהם יראו ששום דבר איננו בגדר הכרח, זה יוריד להם את ההתנגדות באופן אוטומטי.

הראו להם את הדברים היפים:

הסבירו להם למה אתם מתקרבים לדת ופרטו את הסיבות שמרגשות אתכם. אולי זו השבת המשפחתית המשותפת, האפשרות להתנתק מטלפונים ומסכים מפעם לפעם, התפילות וההודיה לבורא שעושות טוב על הנפש וכל מה שאתם אוהבים במיוחד.

תנו להם להתבטא:

הם מרגישים בהתחלה שהם לא אוהבים את השינוי שהתרחש? תנו להם לבטא את זה. לרגשות שלהם יש הרבה מקום בתהליך וכמובן שהם חלק מהשינוי, אם ירצו ואם לא. לכן אל תצנזרו אותם ותנו להם לפרוק את אשר על ליבם.

לסיכום

תהליך החזרה בתשובה בהחלט עשוי להיות מאתגר מול הילדים, אך זה לגמרי משהו שאפשר לעשות בצורה טובה עם הרגישות הנכונה ואפילו לרתום אותם אתכם לתהליך.