אחד הרגעים המרגשים ביותר בגידול ילדים, זה הרגע שבו הם מגיעים לגיל 6 והולכים לבית הספר בפעם הראשונה. כיתה א' היא בהחלט מרגשת במיוחד, וחשוב להיערך אליה מבעוד מועד, כשאחד הדברים החשובים ביותר, טמון בעיצוב פינת עבודה לילדים. על כך, במאמר שלפניכם.

שולחן וכיסא: אל תקלו ראש בכך

המרכיבים העיקריים בפינת הלימודים של הילדים, אלה השולחן והכיסא. כיום יש מבחר שולחנות כתיבה לבחירה, כך שתוכלו לבחור את השולחן האידיאלי ביותר, הן מבחינת גובה השולחן והן מבחינת גודלו. כמו כן, חשוב לרכוש כיסא אורתופדי איכותי, על מנת להימנע מכאבי גב או ישיבה שאינה יציבה במהלך הלימודים. אם העמדה צריכה לכלול גם מחשב (נייח או נייד) – קחו זאת בחשבון ורכשו שולחן גדול דיו, כך שיהיה מקום גם למחשב וגם לעבודה ולכתיבה.

טיפ: אם יש לכם כמה ילדים, מוטב לחשוב לטווח הארוך ולתכנן פינת עבודה שתתאים לשני ילדים או יותר, כך שיוכלו ללמוד במקביל. כמובן שחשוב לשים דגש גם על מרחב אישי לכל אחד, על מנת שכל אחד מהאחים יוכל ללמוד באופן המיטבי.

מגירות, מדפים ומקומות אחסון

פינת עבודה טובה היא כזו שמכילה מקומות אחסון עבור כל כלי הכתיבה והציוד המשרדי, כמו מחברות, עטיפות לספרים, טושים וכו'. לכן, חשוב לדאוג למקומות אחסון פרקטיים שיוצבו לצד שולחן העבודה או בסמוך לו.

שלום כיתה א': עצבו פינת עבודה לילד בעצמכם!

לוח השראה או לוח מודעות

לוח שתלוי מעל פינת העבודה יכול להיות לא רק אלמנט עיצובי אלא גם מאוד מאוד פרקטי. על הלוח ניתן לתלות תמונות מעוררות השראה ומשמחות שידרבנו את הילדים לשבת בפינת העבודה שלהם. כמו כן, הלוח יכול להיות פרקטי במיוחד ולהכיל תזכורות לשיעורי הבית, מערכת שעות וכו'. אגב, את הלוח ניתן לעצב בעבודת יד או לרכוש לוח מעוצב בהתאם לקו העיצובי של החדר.

טיפ: יש לוחות השראה שעשויים מרשת ייעודית, ועל הרשת ניתן לתלות מתקני אחסון מיוחדים, בהם אפשר לאחסן כלי כתיבה. זה נהדר עבור שולחנות כתיבה קטנים, כך כל הציוד תלוי על גבי הלוח ולא תופס מקום על שולחן העבודה.

קצת עיצוב לא יזיק

פינת העבודה בהחלט יכולה להיות צבעונית ולא שגרתית, אבל חשוב שלא להפוך אותה לצבעונית מידי (זאת בשל העובדה שאנחנו לא רוצים לייצר הסחות דעת). ניתן להדביק טפט מעניין, תמונה מרהיבה וייחודית או אפילו להניח עציץ ירוק על מדף שתלוי על הקיר. אל תעמיסו באלמנטים דקורטיביים, ושלבו אותם בעיצוב באופן מושכל.

נוסף לכל אלה, טוב לדעת שצבעים יכולים להקנות אווירה בחלל, ועל כן מומלץ להשתמש בגוונים עדינים, לרבות צבעי פסטל, משום שהם משרים רוגע והם אידיאליים לפינות עבודה עבור ילדים.

טיפ: אפשר להוסיף מנורת לילה מעוצבת על שולחן העבודה, כזו שתוסיף אור בשעות החשיכה, ולמקרה שהחדר אינו מואר מספיק. תאורה טובה היא חלק בלתי נפרד מפינת עבודה מוצלחת.

חדר עבודה לילדים: גם נוח וגם פרקטי!

נכון, חשוב להכין את הילדים לכיתה א, לרכוש את כל הציוד הנחוץ, ולהסביר לילדים מה צפוי להם בשנה הראשונה בבית הספר היסודי. עם זאת, לא פחות חשוב להכין מראש את חדר הילדים ללימודים, וליצור פינת עבודה שימושית ופרקטית. כדאי ואפילו רצוי לשתף את הילדים בתהליך, כך שהם ירגישו חלק מעיצוב פינת העבודה האישית שלהם.

פה נעצור לציין כי פינת העבודה יכולה להיות נהדרת לא רק ללימודים, אלא גם לקריאת ספרים או לביצוע פעילויות יצירה שונות ומגוונות. לכן, כדאי לעצב את פינת העבודה בהתאם לצרכי הילד, כך שהיא תשמש אותו על הצד הטוב ביותר.

בהצלחה!