להכין את הילד לבית הספר

התחלת הלימודים בבית הספר הם אבן דרך משמעותית בחייו של הילד, ומלווים בהתרגשות רבה וגם בחששות ופחדים. כהורים, תוכלו להכין את ילדיכם לקראת התחלת הלימודים בבית הספר, גם ברמה הלימודית, וגם ברמה האישית והחברתית. במאמר זה נדבר על מספר דגשים להכנת הילדים לבית הספר, כך שהעלייה לכיתה א' תהיה נעימה וחלקה.

התחילו בשיחת הכנה

דברו עם הילד והסבירו לו מה מצפה לו. ספרו לו על בית הספר, על החברים שהוא יכיר, על מה הוא ילמד ועל המורה ותפקידה. הסבירו לו שהמצב יהיה שונה ממה שהוא הכיר, אבל הוא יהיה מוקף בחברים וילמד המון דברים חדשים בכל יום. ענו על השאלות שלו, ואם הוא חושש, תנו לו לדבר על כך וענו על דבריו באופן מרגיע וחיובי. אל "תזרקו אותו למים", חשוב מאוד שהילד יגיע לבית הספר עם ידע בסיסי, כדי להימנע מחרדות ולחץ בימיו הראשונים.

הכינו את הציוד מבעוד מועד

ציידו את הילד בכל מה שהוא צריך לקראת תחילת הלימודים. רכשו עבורו את ספרי הלימוד, ציוד הכתיבה, המחברות והילקוט בטרם תחילת הלימודים, בחרו את התלבושת האחידה וגם את הבגדים הנלווים, כמו מכנסיים, חצאיות, נעליים וכו'. הציוד לבית הספר ילווה אותו לכל אורך השנה, ולכן חשוב לבחור בציוד איכותי וגם כזה שימצא חן בעיני הילד וישמש אותו לאורך זמן. חשוב לשתף את הילד בתהליך הבחירה וההכנה, ואם את יכולים, תנו לו לעשות חלק מהדברים בעצמו כמו בחירה של התלבושת האחידה, רשימת שמו על חפציו, עטיפת ספרים או מחברות וכו'.

כיתה א

תרגול החומר: ידע הוא כוח

סביר מאוד שהילדים שלכם למדו מעט במהלך שהותם בגן הילדים, אך אתם תוכלו ללמד אותם רבות לפני הגעתם לכיתה א' ולתת להם מעט ביטחון בכך שהם כבר מצוידים בידע. למדו אותם לספור, לזהות אותיות, הקריאו להם סיפורים ולמדו אותם הקשבה והתמדה. הידע המקדים לא רק ייתן להם ביטחון בכך שהם כבר יודעים מה מצפה להם, הוא גם ירכך את "הנחיתה" בכיתה ויקל על ההתמודדות עם חומר הלימוד החדש. תנו להם גם עצות להתנהלות חברתית בכיתה, כמו הרמת יד, או חשיבות שאילת שאלות. העניקו להם את הכלים להתחיל את השנה הזו באופן החיובי ביותר, ללמידה אפקטיבית יותר וגם את הביטחון לעמוד בשגרה החדשה שלהם.

תרגול השגרה

לקראת המעבר לבית הספר, כדאי לתרגל את השגרה החדשה כמה ימים לפני תחילת הלימודים. בקרו יחד עם הילד בבית הספר החדש, ובצעו בו סיור. תרגלו איתו את הדרך, בין אם רגלית או באמצעות רכב או תחבורה ציבורית. אם אתם יכולים לפגוש את הצוות מבעוד מועד, ובעיקר את המורה או המחנכת של הילד, עשו זאת והכירו ביניהם. עזרו לילד לתרגל את השגרה החדשה ולפתח עצמאות בכל מה שניתן.

סיכום

המעבר לבית הספר הוא מעבר מרגש בעבור כל משפחה, ועם ההכנה המתאימה, זו תוכל להיות חוויה חיובית, רגועה ושמחה לכל הצדדים. ככל שתקפידו על הכנה נכונה ומקדימה, כך כניסתו של הילד לבית הספר תהיה קלה יותר והוא יוכל לאמץ יותר בקלות את השינויים החדשים בחייו.