פעילויות יצירה

משבר הקורונה גרם למשפחות רבות להישאר בבית לזמן ארוך מהרגיל, לעתים ללא יציאה כלל למעט יציאות חיוניות. הרבה ילדים מצאו עצמם ללא החברים הקרובים, ללא לימודים, חוגים לילדים או תעסוקה, כשהשגרה שלהם השתבשה או השתנתה לחלוטין. את הזמן הפנוי אפשר לנצל לפעילויות כיפיות עם הילדים, לשם התעסוקה וגיבוש משפחתי וגם לשם קיום שגרה חלופית עבור הילדים.

תנו לחפצים חיים חדשים

יצירה בבית היא פעילות כיפית במיוחד שיכולה להעסיק את הילדים במשך שעות רבות, וגם לגרום להם לפתח יצירתיות ויכולות מוטוריות עדינות או מורכבות. ליצירה אין סוף אפשרויות, וכל מה שצריך זה מעט השראה, רעיונות מעניינים וחומרי גלם שאפשר למצוא בכל בית או לקנות באופן ייעודי. ניתן למחזר אריזות זכוכית, פלסטיק או קרטון ולתת להן חיים חדשים באמצעות צבע, דבק, נייר ואביזרים נלווים.  ניתן לקחת בגדים ישנים ולעשות להם "מהפך" באמצעות צבע ייעודי וקצת דמיון. עבודות נייר וקיפול נייר הן עבודות כיפיות במיוחד, בעיקר בגלל שלל האפשרויות שהנייר מציע וגם בגלל שזו פעילות בטוחה וקלילה עבור כל ילד. חשוב לציין שאם נותנים לילד כלי עבודה כמו מספריים, יש להשגיח על הילד בכל הזמן במהלך הפעילות כדי להימנע מפציעות מיותרות.

משחקים

משחקי יצירה והפעלה יכולים להיות דבר חיובי, ובעיקר אם אתם והילדים מכינים את המשחקים בעצמכם. תוכלו להכין משחקי קלפים, משחקי כדור וקליעה למטרה, משחקי מילים, תוכלו ליצור בובות בהכנה עצמית ואפילו לעודד את הילדים להעלות הצגה עם סיפור. המשחקים האלה יוכלו להעסיק אותם למשך שעות, ולעודד את היצירתיות שבהם. ניתן לרכוש את הציוד במיוחד ואפשר גם להשתמש בחפצים וציוד שכבר נמצאים בבית.

פעילויות יצירה

צאו לאוויר הפתוח

אם יש לכם חצר או אם אתם יכולים לצאת לטייל במקומות פתוחים ולא עמוסי מבקרים, עשו זאת. כדאי להתאוורר ולצאת לאוויר הפתוח, לנשום אוויר צח ולנקות את הראש מדאגות היומיום. תוכלו לקחת איתכם משחקים לילד בזמן המנוחה מהטיול או כדי לשחק בחצר. אפשר להפריח בועות (ולהכין בעצמכם את הכלי), קליעה למטרה עם בלונים, דליים או פחיות שימורים, ציור או יצירה בחומרי גלם אחרים. נצלו את החצר כדי לאפשר לילד להירטב או להתלכלך במהלך המשחק, אם הוא מעוניין בכך. אל תיבהלו ממעט לכלוך או רטיבות, אבל כדאי לוודא שהמשחקים בטיחותיים לילדים והעיסוק בהם מתבצע בהשגחת מבוגר.

סיכום

משבר הקורונה שינה את העולם ואת שגרת היומיום של כל אחד מאיתנו, אך אפשר להפוך את הלימונים ללימונדה ולנצל את הזמן הפנוי כדי לבלות עם הילדים, לעודד את היצירתיות שלהם, לגרום להם להישאר פעילים ולא להרגיש בודדים ומשועממים כשהם לא יכולים לבלות עם חבריהם כמו שהיו רגילים. שמשו דוגמה והישארו פעילים, עזרו לילדים בהכנות או ביצירה ועודדו אותם לגלות את היצירתיות שבהם ולהעביר את הזמן בצורה כיפית וחווייתית.