שמירת שבת

המאמר הבא מיועד לכל מי שחשב על להתחיל לשמור שבת בחיק המשפחה כמו גם לשומרי שבת וותיקים שרוצים חיזוק בכדי להבין את היתרונות בדבר. שמירת השבת היא אחת המצוות הידועות והחשובות ביותר ביהדות. לשמירה על השבת מיוחסות הרבה סגולות של השגחה מפני כל מיני צרות כמו גם הצלחה בתחומי חיים רבים. לשבת היהודית יש אופי מיוחד הכולל מנוחה, תפילה בבית הכנסת וגם בילוי בחברת המשפחה. במאמר הזה אנחנו נתייחס לאספקט הזה של השבת – המשפחתיות. ננסה להבין כיצד היא שומרת ומחזקת את התא המשפחתי. בכוונה לא נעסוק כאן בציוויים או טיעונים דתיים שונים.

יום מנוחה

שמירת השבת מאפשרת לנו לקבוע יום מנוחה שלא ניתן לקחת אותו מאיתנו זה הבסיס לחשיבות של היום הזה. ללא ההקפדה הדתית על שמירת השבת כולל ההקפדה על הזמנים העדכניים לכניסה ויציאה שלה, תמיד יהיה משהו שייקח מאיתנו את יום המנוחה הזה: לחץ בעבודה, לחץ לבקר חברים או משפחה רחוקה או אפילו רצון לבצע עבודות דחופות בבית. השבת שלנו מוגדרת ומתוחמת על יד אותם זמנים אותם אנחנו מוצאים למשל באתר כיפה, ומהם אנחנו לא יכולים לחרוג. כך מובטח לנו יום המנוחה ומובטח לנו שהוא לעולם גם לא יתערער, אלא כמובן על ידי מקרים של פיקוח נפש. יום השבת מאפשר לנו גם לקבל את המנוחה מהסביבה – מכרים שונים – כאשר אלו מבינים שאנחנו לא נהיה זמינים לפעילויות מסוימות.

משפחתיות ביום השבת

לאחר שביססנו את יום המנוחה אנחנו מגיעים לתא המשפחתי כאשר אנחנו הרבה יותר רגועים. אנחנו יודעים שאין לנו שום טרדה ואנחנו יכולים להקדיש את כל כולנו האחד לשני. הורים מגלים מה הילדים שלהם עברו בשבוע שעבר והילדים זוכים להורים שנוכחים ומשתפים אותם בסיפורים, מעניקים להם חום ובעיקר הרבה זמן (עיקרון חשוב לביסוס הקשר עם הילדים ולהורות טובה באופן כללי). מבחינת בני הזוג, שמירת השבת היא הזדמנות לבלות זמן איכות ביחד. בני זוג נשואים עסוקים בטרדות רבות בחיי היום יום והשבת היא זמן טוב להיות ביחד, הפעם ללא אותן טרדות. כאשר אנחנו פנויים מבחינת זמן להיות עם בן או בת הזוג, יש לנו גם את הפניות הרגשית לקבל, להכיל וגם לתת לו או לה את המטען הרגשי שכל כך חשוב בנישואים. יום השבת הוא הזדמנות לצלול לנושאים יותר עמוקים, נושאים ערכיים או אפילו נושאים שקשורים בהיסטוריה המשפחתית.

כמובן, שזהו גם זמן טוב להתעסק גם בנושאים יותר קלילים והילדים יכולים אפילו לגלות את עצמם במשחקים חדשים והכל מפני ש..:

שבת ללא מסכים

יום שבת הוא ההזדמנות של הילדים להוציא את העיניים מהמסכים השונים: טלוויזיה, מחשב, ניידים או קונסולות שונות ולגלות שוב כיצד הם יכולים לשחק זה עם זה. אחים ואחיות בגילאים שונים יכולים מאד להתפתח ממשחק משותף. הקטנים לומדים מהגדולים מיומנויות שונות כגון מיומנויות שפה או מוטוריות ואילו האחים או האחיות הבוגרות לומדות משהו על אחריות ועל מקומם בתא המשפחתי.

ההורים עצמם נהנים גם הם מהשקט מהמסכים אשר מתמלא על ידי קולות אחרים, קולות שוקקים של משפחה!

 

אחד המסרים הכי חזקים שעולים תמיד בשיחות עם חוזרים בתשובה נוגעים לגבי השבת. רובם ככולם מדווחים שגילו אוצר גדול מבחינת הערך שיש לשבת לגבי המשפחה שלהם. מהסיבה הזו ממש אנחנו יכולים למצוא משפחות שאינן שומרות את כל המצוות על קוצו של יוד, אבל על השבת הן שומרות מכיוון שהן מוצאות בה הרבה ערך מעבר לערך הדתי.