בשנים האחרונות הפכה האפשרות של ישראלים רבים להנפקת דרכון פורטוגלי אירופאי, לאחד הדברים החמים והמבוקשים ביותר שיש. בין אם מדובר על האפשרויות בתחום התיירות שגדלות במידה משמעותית ובין אנחנו מדברים על הגירה, לימודים ועבודה באירופה – נראה כי הדרכון פורטוגלי אכן פותח הרבה מאד אפשרויות והזדמנויות יוצאות דופן. שווה לדעת כי מדובר בתהליך שאיננו מורכב יחסית, ועל אף שהוא כמובן עולה כסף, מדובר בלי שום ספק בהשקעה לטווח ארוך שתיתן הרבה שקט נפשי לכל בני המשפחה. אם גם אתם צאצאים ליוצאי ספרד שהם בעצמם צאצאים ליהודים שגורשו, יש סיכוי לא רע שגם אתם זכאים להנפיק את הדרכון הנחשק. נסביר כעת בקצרה איך עושים זאת ונדבר על היתרונות הרבים של דרכון כזה לכל המשפחה.

איך מוציאים דרכון פורטוגלי?

השאלה הראשונה שעולה אצל כל מי שמתעניין בכך היא ככל הנראה איך להוציא דרכון פורטוגלי. על אף שהנטייה היא לחשוב שמדובר בעניין מורכב, האמת היא שמדובר בדבר פשוט מאין כמוהו. הדרך מתחילה במעבר על רשימת שמות משפחה ארוכים למדי, ואם שם המשפחה שלכם נמצא בה או שם הנעורים שלכם, רוב הסיכויים שגם אתם זכאים להוציא את הדרכון הפורטוגלי. כאן, מתחיל תהליך של פינג פונג בין כמה וכמה גופים שביניהם משרד הפנים הישראלי, מספר גופים בפורטוגל כמו הקהילה היהודית וכן משרד החוץ. לרוב מעבר לתשלומי האגרות השונים, תצטרכו מסמכים פשוטים של תעודות לידה של ההורים או הסבים והסבתות המוכיחים שמוצאם מספרד ועוד כמה מסמכים שלא ממש מסובך להנפיק. מכאן מומלץ בהחלט להיעזר בחברה מקצועית או בעורך דין מנוסה שיבצעו עבורכם את השלבים השונים.

גישה חופשית לכל מדינות אירופה וכניסה קלה לארה"ב

לפני שנדבר על האפשרויות הרבות של לימודים, מגורים ועבודה באירופה, חשוב לדבר רגע על האפשרויות שמעניק דרכון פורטוגלי של האיחוד האירופי. מעבר לעובדה שתוכלו להיכנס ולנוע בחופשיות בין כל מדינות אירופה, אתם יכולים גם להנפיק במהירות ובקלות ויזת תייר לארצות הברית לשלושה חודשים וכן למדינות אחרות אליהן לא ניתן להיכנס עם דרכון ישראלי. בהיבט התיירותי, מדובר במסמך שפותח בפניכם את העולם באופן משמעותי.

צאצאים למגורשי ספרד? כדאי להוציא דרכון פורטוגלי לכל המשפחה

הגירה, מגורים ועבודה

כאמור, באמצעות הדרכון הפורטוגלי, אתם נחשבים לאזרחי האיחוד האירופי לכל דבר ועניין. המשמעות של הדבר, היא שאתם זכאים לגור, לרכוש נדל"ן ולעבוד בצורה חוקית בכל מדינות אירופה. עבור מי שמתכנן רילוקיישן ומעבר משפחתי זו כמובן בשורה מצוינת, אבל גם אם צעד שכזה הוא לא ממש על הפרק כרגע, בהחלט טוב שיש את האפשרות הזו שפותחת דלתות ביבשת שלמה. חשוב לדעת שרילוקיישן הוא אמנם שינוי משמעותי בחיים אך גם צעד לא פשוט ובמיוחד עבור הילדים, ולכן חשוב להתכונן זמן רב מראש.

לימודים באירופה

כמו המגורים והעבודה, הדרכון הפורטוגלי מאפשר לכם ללמוד באופן חופשי בכל המוסדות הלימודיים באירופה ולאו דווקא רק בפורטוגל. חשוב לדעת כי ישנם מוסדות אקדמאיים מעולים המציעים מסלולי לימוד מתקדמים, ולא רק זה, אלא שתעריפי הלימודים באירופה הם זולים פי כמה וכמה מאילו בארץ. למעשה, ישנם לא מעט מוסדות מובילים בהם תוכלו ללמוד בחינם, כולל הטבות ודמי מחייה לסטודנטים בכמה מקומות. זוהי בשורה מצוינת גם עבורכם, אבל בעיקר בעבור הילדים שלכם בעתיד.

השקעה שמחזירה את עצמה

המחיר של הנפקת דרכון עומד על כ-10,000 שקלים בערך, ונכון שמדובר בהוצאה לא מבוטלת, אבל צריך להבין שמדובר במסמך שמעניק הרבה מאד פריבילגיות. שימו לב שבמקרים אחרים, התהליך הוא ארוך וקשה הרבה יותר וכאן מדובר על דרך פשוטה ומהירה לדרכון אירופאי נחשק. שווה בהחלט לשקול ולא לוותר על ההזדמנות הזו, שלא תמיד תהיה על הפרק. בהצלחה!