חולמים על בית החלומות שלכם? לפני כן אתם צריכים לעשות תכנית אדריכלית. במאמר הבא נסביר מה זה תכנית אדריכלית, מה היא כוללת וכמה היא עולה.

מה זה תכנית אדריכלית?

כשתסיימו את תהליך התכנון של הבית, האדריכל יבצע עבורכם תכנית אדריכלית שכוללת שרטוט של הבית לאחר כל השינויים שביקשתם לעשות. תוכנית אדריכלית זו תעביר את החלומות שלכם לדף. המטרה של התוכנית הזו היא לתת לכם את האופציה להרגיש באמת איך ייראה הבית שלכם, מה יהיה הגודל שלו, המבנה הפנימי, חלוקת החדרים ועוד.

זה נכון שהתכנית עצמה נחשבת למפורטת מאוד, אך בכל זאת אתם תצטרכו להיעזר בדמיון שלכם ובהסבר המקצועי של האדריכל על מנת להתחיל להרגיש את הדברים באמת. בכל מקרה, בהמשך המאמר נסביר איך תוכלו לקרוא את התכנית ואילו סימנים חשובים יש עליה.

מה כוללת תכנית אדריכלית?

התוכנית האדריכלית כוללת למעשה שרטוט של כל המבנה, כאשר לכל סימון בו יש משמעות שחייבים להבין אותה. למשל, התוכנית שלכם צריכה להציג את חץ הצפון, וזאת על מנת להבין את כיווני האוויר של הפרויקט. בנוסף, היא מכילה קווים מקווקווים המציגים אלמנטים שנחתכים בשרטוט, כמו פרגולות, בליטות שונות בגג ועוד.

הקווים השחורים המלאים והעבים מציגים את הקירות החיצוניים של הבית, ואילו הקווים השחורים המלאים והדקים את קירות הפנים. קווים שחורים דקים מציגים ירידה במפלס של הבית ואילו הקווים האלכסוניים את קירות הבטון. אם אתם רואים סימן של חץ בשרטוט דעו שמדובר במדרגות.

חשוב לציין – מומלץ להסתכל על התוכנית מלמעלה כדי שתוכלו להבין היכן נמצא בדיוק כל חדר וחדר בבית, המטבח, חדרי הילדים, חניית הרכב וכו'. לאחר מכן, דמיינו ממש את היום יום שלכם בבית באמצעות התוכנית ואם משהו לא מסתדר לכם איתה, זה הזמן לומר לאדריכל שאתם רוצים לבצע שינויים.

חולמים על בית החלומות שלכם ושל הילדים שלכם: הגיע הזמן להכין תוכנית אדריכלית

האם תוכלו לעשות תכנית אדריכלית בעצמכם?

תכנית אדריכלית היא משימה קשה מאוד לביצוע והיא צריכה להתבצע אך ורק על ידי אדריכל מקצועי. מעבר לצורך שלכם לראות על הנייר איך הדירה שלכם תיראה בעתיד, לתכנית האדריכלית יש חשיבות גדולה מאוד מכיוון שהיא תשמש אתכם כשתצטרכו להגיש היתרי בנייה לפרויקט. בנוסף, היא תשמש אתכם בעבודה השוטפת מול הקבלן המבצע, כך שלא ניתן להקל בה ראש.

האמת היא שרוב האדריכלים יודעים לתכן תכניות אדריכליות, אך אין לנו ספק שאם תבחרו באדריכל מנוסה התהליך יעבור חלק הרבה יותר. לכן, לפני שאתם ממהרים לסגור עם אדריכל, ודאו שמדובר בבעל מקצוע אמין ומנוסה, כזה שכבר יצא לו לתכנן אין ספור תכניות אדריכליות בהצלחה ללקוחות קודמים שלו.

כמה עולה לעשות תכנית אדריכלית?

יש שתי דרכים לתמחור של תכנית אדריכלית, לפי שעות עבודה ולפי אחוזים מהפרויקט. אם תבחרו באופציה של תשלום לפי שעות עבודה, עליכם לדעת שעלות שעת עבודה של אדריכל נעה בין 400-200 ₪. העלות משתנה בהתאם לוותק של האדריכל והניסיון שלו בתחום, כך שאם תבחרו אדריכל ותיק ומנוסה סביר להניח שתצטרכו לשלם לו את הטווח העליון של המחירים.

לעומת זאת, תוכלו לשלם לאדריכל לפי אחוזים מהפרויקט כולו, כאשר היקף התשלום נע בין 3%-7% מהעלות של הפרויקט. לדוגמה, אם עלות הפרויקט שלכם היא מיליון שקלים, העלות ההתחלתית של התכנית האדריכלית תהיה 30,000 ₪. בשלב זה חשוב לציין שאתם צריכים לשוחח לפני כן עם אדריכל מקצועי על מנת שזה יספק לכם הצעת מחיר לתכנית האדריכלית.

לסיכום

אם אתם חולמים על בית החלומות שלכם, אתם צריכים לתכנן תכנית אדריכלית שתהפוך את החלומות שלכם למציאות.