התסריט הזה נשמע די מוכר: שוב מתעוררים מוקדם בבוקר לעבודה, מארגנים את הילדים, שולחים למסגרות, וחוזרים בשעות הערב אחרי יום עבודה ארוך ומתיש. כך נראים חייהם של הורים שכירים רבים, ולכן זה בהחלט לא מפתיע שרבים מהם מבקשים להקים עסק עצמאי, על מנת לשלוט בשעות העבודה שלהם, ולבלות יותר זמן עם הילדים. איך אפשר לעשות זאת? הכנו לכם מדריך מקוצר אך תמציתי בנושא.

רישום העסק באופן חוקי

רגע לפני שתרשמו את העסק, חשוב להבין אם הרעיון שלכם רווחי ועשוי להניב לכם רווחים עתידיים. אם כן, אז אחד הדברים החשובים ביותר שעליכם לעשות, הוא לרשום את העסק באופן חוקי מול הרשויות, ופה תתבקשו להחליט אם תרצו לפתוח עוסק פטור או עוסק מורשה. איך תדעו מה מתאים? ובכן, פתיחת העסק תתבצע בהתאם להכנסות העתידיות שלכם.

הקמת בסיס טוב לעסק

חשוב לבנות בסיס טוב שעליו יישען העסק, כשמדובר מצד אחד על ההון האנושי שירכיב את הצוות, ומצד שני על התוכנית העסקית והשיווקית שלכם. נתחיל מההון האנושי? ובכן, לפני שנדבר על גיוס עובדים נציין כי שירותי מזכירה במיקור חוץ יכולים להיות אידיאליים עבור רבים, תחילה כי אין צורך להעסיק מזכירה באופן ישיר (מה שחוסך בעלויות באופן ניכר, ומכאן – גם אין צורך לבנות הכשרה מקיפה (אלא רק הכשרה ממוקדת לעסק). נכון, לא כל סוגי העסקים זקוקים למזכירה, אבל במקרים של ריבוי לקוחות, קביעת פגישות והתעסקות עם ניירת ובירוקרטיה – טוב שיהיה מי שיעשה זאת בעבורכם.

הגיע הזמן להגשים את עצמכם: המדריך ליזם המתחיל והקמת העסק הראשון

ומה לגבי גיוס עובדים?

ובכן העובדים הם חלק בלתי נפרד מהצלחת העסק – אך לפני כן, כדאי להבין האם העסק שלכם זקוק לעובדי אינהאוס או לא. בדיוק כמו מזכירה במיקור חוץ, יש עוד ספקים שניתן לשכור את שירותיהם בצורה דומה, כמו מעצבים גרפיים, כותבי תוכן, משווקים וכו'. אם אתם זקוקים לעובדי אינהאוס בעסק, כדאי להכיר את כל הזכויות החוקיות והדרישות הקיימות בחוק בנושא הזה.

אחרי שדיברנו על ההון האנושי, חשוב לדבר על פן נוסף בהקמת בסיס טוב לעסק, ופה אנחנו מתכוונים לבניית התוכנית העסקים והשיווקית.

התוכנית העסקית היא התשתית של העסק שלכם, ואם תקדישו לה את מלוא החשיבה ותשומת הלב, תגלו שהיא עשויה לסייע לכם באופן ניכר, לחזות את עתידו של העסק ולעזור לכם לתכנן את השנה הראשונה באופן מושכל. לצד התוכנית העסקית, יש להקדיש זמן גם לבניית תוכנית שיווקית, כזו שמתבססת על תקציב ריאלי ומשימות ברות ביצוע, וכמובן כזו שמגדירה היטב את קהל היעד שלכם וכוללת סקר שוק מפורט ומדויק. בשני המקרים, תוכלו לבצע את התוכנית באופן עצמאי (יש לא מעט הדרכות ומאמרים על כך ברשת), אך תמיד טוב להתייעץ עם אנשי מקצוע שיסייעו לכם להתאים את התוכנית לעסק ולמטרותיו על הצד הטוב ביותר.

הטכנולוגיה היא חלק בלתי נפרד מעולם היזמות

בעולם היזמות יש לא מעט מונחים טכנולוגיים שכדאי להכיר, ובייחוד כשמקימים עסק ראשון, החל משירותי ענן ועד למערכת CRM. לא בטוח שתצטרכו את כל השירותים הללו, או שתשתמשו בכל המונחים הטכנולוגיים, אבל בהחלט כדאי ורצוי להכיר אותם.

חשוב לציין שלטכנולוגיה יש חלק חשוב בתחום זה, משום שכיום נכסים דיגיטליים הם חלק בלתי נפרד מעולם השיווק, כך שלא משנה איזה עסק אתם עתידים להקים, חשוב לבנות ולטפח נכסים דיגיטליים כמו אתר עסקי ופרופילים מקצועיים ברשתות החברתיות.

שנסכם?

לא מעט הורים מחפשים דרכים שיסייעו להם לעשות כסף מהבית, או להתפרנס מבלי לשקוע לעבודה מרובת שעות, או משעבדת. עם מעט מוטיבציה והרבה רצון – תוכלו גם אתם להקים את העסק הראשון שלכם, תוך בניית בסיס איכותי וחזק ותכנון מושכל של השנה הראשונה של המיזם שלכם.

בהצלחה.