מחשוב לעסק ראשון

אם אתם רוצים להקים עסק, חשוב שתיקחו בחשבון את נושא המחשוב. לא רק מההיבט של רכישת ציוד מחשוב חדש, אלא מבחינת גישה בכלל. אין כמעט עסק שלא מחזיק מידע חשוב בפורמט ממוחשב ורובם משתמשים במחשבים גם לעבודה שוטפת ולתקשורת. בשונה ממחשוב אישי, בעסקים נושא המחשוב קריטי והוא חייב להיות מקצועי יותר. מחשוב עסקי עשוי להפגיש אתכם עם ציוד שחדש לכם, אופני עבודה חדשים ועוד. המשותף לכל אלה – מונחים מקצועיים במחשוב. אלה כמה מונחי בסיס כאלה, אשר חשוב במיוחד להכיר:

בחירת שרת

שרת הוא מעין מחשב עוצמה, אשר מספק שירותי מחשוב שונים, לרוב לכמה לקוחות במקביל. זה הוא שרת פיזי, שעליו מותקנות תוכנות שונות. כאשר מתקינים עליו תוכנה שמבצעת מה שנקרא וירטואליזציה, הוא מסוגל לתפקד כאוסף של שרתים וירטואליים. כדאי להתעמק וללמוד מה שצריך לדעת בנושא בחירת שרת לעסק. רק על קצה המזלג, נציין כי בחירה בשרת וירטואלי עדיפה, מבחינת התאמה לדרישות משאבים משתנות, גמישות, קלות תפעול ואף שרידות.

תוכנות לניהול עסקי

תוכנות כמו גיליון אלקטרוני ומעבד תמלילים, הם כלי עזר מצוינים לשימוש כללי. אך מעבר להם, עסקים עושים שימוש נרחב בתוכנות עסקיות מסוגים שונים. אלה למשל תוכנות לניהול סוגי עסקים ספציפיים או לניהול פעילויות ספציפיות. למשל ניהול קשרי לקוחות (עם תוכנת CRM). בתחום האבטחה, מדובר על שימוש בתוכנות לזיהוי נוזקות, הגנת התקשורת, הצפנה אם זה חשוב לכם, שמירת סיסמאות וכדומה.

שירותי ענן

שירותי ענן, מגישים תוכנות כאלה במודל של שכירות, כאשר החומרה היא אצל ספק השרות. כלומר, במקום להתקין תוכנה שקניתם על מחשב בבעלותכם בתוך העסק שלכם, אתם שוכרים שימוש בתוכנה כזו, אשר מותקנת אצל ספק השרות (בענן). למשל שירות הנהלת חשבונות באינטרנט. כך חוסכים כסף וטרחה ומשיגים גמישות מעולה בשימוש.

גיבוי

גיבוי הוא דבר חשוב מאוד עבור עסקים. פגיעה במידע או אובדן מידע עשויים להתרחש עקב סיבות רבות. במקרים כאלה, גיבוי עשוי להציל את המצב. עזרי גיבוי, זמינים כיום גם כשירותי ענן.

סייבר

ראשית, מומלץ לשים בצד את המילה סייבר ולהשתמש פשוט במונח אבטחה. מעשית, זה אותו דבר. מה כלול באבטחת מחשוב, שחשוב לכם לדעת? כעקרון, זה הוא תחום רחב למדי וגם טכני מאוד, אבל שימו לב במיוחד לשלושת הנקודות הבאות:

להבין על מה מגנים – מה המידע שעליו יש להגן? אילו מכשירים (לא לשכוח סמארטפונים למשל)? באילו מיקומים (לא לשכוח את ציוד המחשוב שבבית, אם עובדים גם משם)? כמו כן, תצטרכו להגן על התקשורת לסוגיה.

טיפול מסודר – בתור עסק, גם בנושא האבטחה חייבים לטפל באופן מסודר ושיטתי. זה אומר לתכנן ולרשום לעצמכם נהלים, גם אם הם קצרים ופשוטים יחסית.

עדכונים שוטפים – נוהג מומלץ באבטחה, הוא לשמור את כל התוכנות שבהן משתמשים, במצב עדכני ככל הניתן. זאת, כולל מערכות הפעלה ותוכנות אבטחה.

אל פסק

חוסר יציבות קבוע באספקת החשמל או קפיצות מתח זמניות, לא טובים לציוד המחשוב. איך פותרים זאת? אם תתרחש הפסקת חשמל, באמצע עבודתכם על קובץ מסוים, ילך לאיבוד מה ששינתם בו מאז השמירה האחרונה. ואם אתם באמצע תהליך עסקי ממוחשב כלשהו, הדבר הוא כמובן מתכון לשיבושים רציניים. את כל אלה, פותר האל פסק. הוא מספק לכם מתח יציב ובהפסקת חשמל מספק עוד כמה דקות של עבודה.

לסיכום

אם תפתחו עסק, המחשוב יהווה עבורכם תשתית חיונית ביותר. לכן, גם אם תשתמשו במערך מחשוב קטן יחסית, מומלץ מאוד להכיר נושא זה היטב.