אם אתם עובדים בתחום הבנייה אתם צריכים לקרוא את המאמר הבא. מה זה ביטוח לקבלני בניה, למה קבלני בנייה צריכים ביטוח כזה ואילו מקרים הוא מכסה? כל התשובות לפניכם.

מה זה ביטוח לקבלני בניה?

מכיוון שקבלני הבנייה עובדים לעיתים קרובות בסביבות עבודה מסוכנות שיכולות לגרום לפציעות ולפגיעות ברכוש, הם צריכים ביטוח לעוסקים בתחום הבנייה. מדובר למעשה בפוליסה חשובה שמכסה את קבלני הבנייה בשלושה מקרים: כיסוי בגין נזקים לרכוש, אחריות צד ג' וחבות מעביד. בנוסף לשלושת התחומים הללו מציעה הפוליסה ללקוחות שלה הרחבות שונות בהתאם לצורך של הקבלן, כמו למשל כיסוי בגין הוצאות לא צפויות בשל תכנון לקוי, נזקים לציוד הנדסי יקר, כיסוי אחריות מקצועית ועוד.

למה קבלני בנייה צריכים ביטוח?

קבלני בנייה עוסקים יום יום בעבודה שטומנת בחובה סכנות מידיות. בשנים האחרונות אחוז תאונות העבודה שנרשמו בתחום עלה בצורה משמעותית וכמעט שלא עובר חודש שבו אנחנו לא שומעים על פגיעות בנפש של עובדים או ברכוש יקר. זו בדיוק הסיבה שבגינה קבלני בנייה צריכים לבטח את עצמם ולא פחות חשוב מזה, את העובדים שלהם במתחם.

קבלני הבנייה הם האחראים הבלעדיים של הפרויקט שאותו הם יוזמים והם אלה שיצטרכו לתת את הדעת בכל מקרה של פגיעה ברכוש או בנפש. לכן מדובר בפוליסה שפשוט אסור לוותר עליה והיא בגדר חובה עבור כל אחד מכם שמבקש ליזום פרויקט בנייה חדש.

 

עובדים בתחום הבנייה? כדאי שתעשו ביטוח

 

אילו מקרים ביטוח קבלני בניה מכסה?

נזק לצד גמדובר למעשה בפגיעה או נזק שנגרם לכל אדם שנפגע כתוצאה ישירה מהעבודות במתחם, אך אינו קשור לעבודות האלה. לדוגמא, אם ביצעתם למשל עבודות בנייה ואחד מכלי ההנדסה הכבדים במקום פגע בהולך רגל שבסביבה, אתם מחויבים לפצות אותו באמצעות הביטוח.

חבות מעביד – מדובר למעשה בכל נזק שעלול להיגרם לגוף של העובדים שלכם, לרבות פציעות, מוות או מחלות שונות. מדובר באחריות לעובד באשר הוא, בין אם מדובר במנהל הפרויקט או העובד הכי זוטר במתחם. כקבלני בנייה אתם צריכים להתייחס לכל עובד במתחם כאילו היה עובד ישיר שלכם שאתם אחראים עליו.

ביטוח רכוש – ביטוח זה מכסה את הקבלנים בגין סיכוני גניבה, פריצה, שוד, רעידת אדמה וסיכוני טבע. לדוגמא, במידה ובמהלך הפרויקט שלכם התרחשה רעידת אדמה שפגעה ביכולת של הכלים ההנדסיים לתפקד, הפוליסה אמורה לכסות את זה ולפצות אתכם.

מה חשוב לבדוק לפני שעושים ביטוח קבלנים?

לפני שאתם ממהרים לעשות ביטוח קבלני בנייה אנחנו ממליצים לכם להתאים את הפוליסה לתנאים של הפרויקט שלכם. למשל, אם הפרויקט שלכם הוא פרויקט מסוכן שמועד שהסיכוי בו לתאונות עבודה הוא גדול יותר, אתם צריכים להתאים את הפוליסה ואפילו להרחיב אותה על מנת שזו תגן עליכם בעת הצורך.

למשל, יש פרויקטים שמתבצעים בגובה, כמו בניית מגדלי מגורים או מגדלי משרדים שבהם הסיכוי לנפילות מגובה, פציעות ואפילו מוות הוא גבוה יותר. יתכן מאד שפוליסה רגילה ובסיסית לא תספיק לכם ותצטרכו להרחיב אותה בהתאם לסוג הפרויקט שלכם. לפני שאתם סוגרים את הפוליסה אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם חברת הביטוח ולספק לה את כל המידע הנחוץ לה על מנת שתתאים לכם את הפוליסה הרלוונטית ביותר.

לסיכום

אם אתם קבלני בנייה שעומדים ליזום פרויקט חדש, דעו לכם שאתם צריכים לעשות פוליסה שנקראת ביטוח קבלני בנייה. זו הפוליסה התכסה אתכם בגין הנזקים השונים ותאפשר לכם לקחת אחריות על העובדים שלכם ועל הרכוש שבו אתם משתמשים.