תוספי תזונה בהיריון ואחרי לידה

נשים בהריון עסוקות לא מעט בבריאות (ובתופעות הלוואי) ובבריאות של העובר, כך שבקלות ניתן ללכת לאיבוד בין שלל ההמלצות. אם בזאת לא די, הרי שגם לאחר הלידה הסיפור ממשיך. יש לשקם הגוף שהביא חיים ושעבר טלטלה וכמובן שקיים רצון עז לחזור למראה הקודם, טרם הגוף נחלש ובעיקר השתנה. אלו אם כן תוספי תזונה מומלצים עבור נשים בהיריון ועבור נשים שעברו לידה? אספנו עבורכם מספר המלצות:

חשוב לדעת!

טרם נסביר אלו תוספים חשובים, נעצור לציין שבסופו של יום אין מדובר בתרופה, אלא בתוספי תזונה, וכיוון שתקופת ההריון רגישה וחשובה, מומלץ לעבור בדיקות דם כדי לבחון האם חסרים וויטמינים. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם הרופא המלווה אודות נטילה של תוסף כזה או אחר. נוסף לכך, גם אם רגילים ליטול את התוסף המסוים באופן תדיר, בעת הריון יש לברר מחדש מהו המינון המומלץ.

חלבון קולגן

במהלך ההריון הגוף מתרחב ואותם סיבים שנקראים אלסטין וקולגן, (אותם סיבים שאחראיים על גמישות העור) דרושים כדי להקל על השינויים שעוברים עליו, ולמעשה קולגן יכול לסייע בשיקום מראה העור לאחר לידה. מדובר בחלבון שנמצא בגוף באופן טבעי ושעשוי לסייע לשיפור מראה העור, לחיזוק הציפורניים ולנשירת השיער – אחת הבעיות שיותר מזוהות עם נשים לאחר לידה. סקירת המוצר מעלה שהיתרון הגדול טמון במצב שבו החלבון נמכר. לא מדובר בעוד תוסף תזונה, אלא באבקה שמאפשרת לצרוך את התוסף ביתר קלות. את האבקה חסרת הטעם ניתן להוסיף למגוון מאכלים ושייקים – גמישות מלאה.

פרנטל

פרנטל הוא תוסף תזונה שמכיל קובץ של ויטמינים חשובים עבור אישה הרה ומניקה. בין היתר נמצא בתוכו ברזל, סידן, חומצה פולית, יוד וכדומה. מדובר בתוסף מאוד מומלץ כיוון שאם לאישה הרה יש חוסר במינרל או בוויטמין מסוים, התוסף מעניק גיבוי חשוב. כמו כן, על מנת לייעל את נטילת התוסף, מומלץ ליטול את הפרנטל לצד הארוחה.

אומגה 3

אומגה 3 חשובה בשל מגוון סיבות. היא גם מסייעת למנוע קרישיות בדם, היא גם מרגיעה את לחץ הדם ואף מחקרים חדשים מצביעים על קשר ישיר בין התוסף לבין מניעה של רעלת הריון. כמו כן, מוטב ליטול אומגה 3 גם לאחר הלידה, כיוון שהוא מסייע למנוע דיכאון (דיכאון לאחר לידה). מה בקשר לטובת התינוק? תינוק יונק שאמו נוטלת אומגה 3 זוכה לישון טוב יותר ונמנעות ממנו מגוון אלרגיות. נוסף לכך, גם העובר מרוויח – יש קשר בין נטילת אומגה 3 לרמת האינטליגנציה, למניעה של לידה מוקדמת ולראייה יותר חדה. פה נציין שאם ניתן, מוטב לצרוך אומגה 3 מהחי.

חומצה פולית

אחד מהתוספים היותר חשובים הוא ללא ספק חומצה פולית. תוסף זה אחראי על חלוקה נכונה של תאים, על מניעת אנמיה אצל האם ולפני ואחרי הכול התוסף אחראי על מערכת עצבים תקינה אצל העובר. מומלץ ליטול עוד לפני הכניסה להריון ועל מנת להקל את הספיגה, יש להעדיף את התוסף על פני מאכלים שכוללים בצורה טבעית את החומצה. מדובר באחד מהמקרים הבודדים בו התוסף עדיף על פני אוכל טבעי.

ויטמין C ברזל ועוד

לבסוף נציין שלצד שלל התוספים שציינו, קיימים מגוון ויטמינים ומינרלים שגם כן חשוב להקפיד לצרוך. בין היתר מדובר במגנזיום, ויטמין C, ברזל, ויטמין D, יוד וסידן. אומנם מדובר בהרבה דברים, אך לא תמיד כולם נחוצים. מומלץ לבחון מה קיים בתוספים המרוכזים (כגון פרנטל) וכמובן לקבל ייעוץ רפואי. שיהיה בשעה טובה!