פעמים רבות, קשה לנו ההורים לעשות את הסוויץ' בראש ולהבין שהילדים שלנו הם כבר לא בדיוק ילדים, והפכו למתבגרים בדרכם להיות מבוגרים של ממש. השינוי הזה מחייב אותנו לעשות כל מיני התאמות כאלו ואחרות ולשנות בין היתר את האופן בו אנו מתקשרים עם הילדים, אך ישנם גם כמה שינויים פיזיים שיש לעשות וחשוב שאנחנו בתור הורים נעודד את הילדים שצריכים לעשות אותם. אחד מהדברים הללו הוא שינוי סביבת המחייה שלהם שמתאימה לילדים קטנים יותר. חשוב שנעשה זאת על מנת לתת להם את הביטחון להתבגר בצורה טובה יותר ונראה להם שאנחנו מבינים לגמרי את הצרכים שלהם שהולכים ומשתנים עם הזמן. הנה כמה דברים שחשוב מאד לקחת בחשבון בעניין הזה.

שדרוג המיטה

בראש ובראשונה כדאי לדבר על החלפת המיטה בחדרי המתבגרים. לרוב הילדים הקטנים יש מיטת יחיד שהיא בהחלט מתאימה בגילאים צעירים, אבל מתאימה הרבה פחות ככל שנכנסים לעומקו של גיל ההתבגרות. חשוב לשדרג את המיטה למיטת נוער, לא רק בגלל ההבדלים הפיזיים בין מיטת יחיד למיטה גדולה יותר שמתאימה למתבגרים, אלא גם מטעמי נוחות ובריאות. חשוב לזכור שהגוף שגדל עם גיל ההתבגרות הוא הרבה פעמים גדול וכבד יותר ממה שיכולות מיטות היחיד לשאת וחשוב מאד לדאוג למיטה נוחה ומתאימה.

שדרוג פינת הלימודים

עוד דבר שחשוב מאד לדאוג לו הוא עיצוב פינת הלימודים. בחדרים של ילדים קטנים בגילאי יסודי (ובעיקר אם הילד עולה לכיתה א'), הרבה פעמים פינת הלימודים לוקחת חלק מאד גדול ומכריע מהחלל וזה מתאים כאשר הלימודים זה החלק העיקרי של הילדים בחיים. עם זאת, בגיל ההתבגרות תחומי העניין הולכים וגדלים בהדרגה, וכך העובדה שמרבית החדר הוא פינת עבודה הופכת להרבה פחות מתאימה ונכונה. אנו ממליצים לחשוב גם על העניין הזה מחדש וליצור פינת עבודה שהיא נוחה מצד אחד, אך מצד שני פרופורציונאלית לכמות הזמן שהמתבגרים הולכים לבלות בה. כמו כן שווה בהחלט להיפטר מדברים לא רלוונטיים כמו אנציקלופדיות לילדים או ספרים שפחות מתאימים על מנת לתת להם להרגיש בנוח בפינה שלהם.

כשהילד מתבגר: עיצוב חדר נוער בסגנון מודרני

שינוי הצבעים והמראה הכללי

אם עיצבתם בעבר את החדר עבור ילד קטן, סביר מאד להניח שהקו המנחה היה עיצובים שמתאימים לילדים כמו צבעים עזים, ציורי קיר של חיות, לבבות או פרחים ותמונות שמתאימות בעיקר לילדים קטנים. כשהילד מתבגר חשוב מאד לגרום לו להרגיש נוח בסביבה שלו ועל כן שווה בהחלט לשקול להסיר את כל הדברים הללו ואולי אפילו לצבוע מחדש את כל החדר. עם זאת, חשוב מאד לזכור שלא כדאי לעשות את כל הדברים הללו בעצמכם בלבד ושחשוב ביותר לשתף את הילד ולתת לו להביע את דעתו בעניין. ברגע שתעשו זאת תגלו הרבה מאד פעמים שהוא או היא יודעים בדיוק מה חשוב להם ושבהרבה מקרים גם הם היו רוצים דווקא להשאיר מאפיין אחד או שניים לזכר תקופת הילדות המאושרת.

פינה לאירוח

לבסוף, חשוב מאד לדבר על אפשרויות האירוח של הנער או הנערה המתבגרים. צריך לזכור תמיד שמדובר בתקופה המלאה בצרכים חברתיים וחלק גדול מזה זו האפשרות של הילדים להרגיש בנוח עם החברים שהם מזמינים אליהם לחדר. אחרי שפיניתם מקום באמצעות שינוי עמדת הלימודים, יישאר ככל הנראה הרבה מקום עודף וזה בהחלט רעיון לא רע לנצל אותו לטובת פינת לימודים. אפשר לשים שם כורסא קטנה ושולחן, פוף שאפשר לשבת עליו או כל אביזר אחר שמתאים לאירוח חברים מהלימודים.

בהצלחה!