כיום, יישור שיניים כבר אינו בגדר מותרות. מדובר בפתרון אסתטי חיוני שאפשר לבצע בכל גיל, והוא נועד גם ליישר את השיניים ולמנוע בעתיד תזוזות של השיניים על ידי קיבוע של השיניים במקומן. אבל מה צריך לדעת לפני שעושים גשר בשיניים לילדים?

יישור שיניים לילדים אפשר להתחיל כבר בגיל 12-13 ומבצעים אותו אורתודנטיים בדרך כלל לאחר שהילד החליף את כל שיני החלב שלו. עם זאת, את הבדיקה הנחוצה לפני גשר בשיניים אפשר לבצע עוד לפני צמיחת השיניים הקבועות, כאשר התהליך נעשה על פי הצילומים והבדיקות שבאמצעותן האורתודנט מבצע תכנון של פלטה, או תכנון של סד או גשר לשיניים. את האלמנט הדרוש מלבישים ומשאירים על גבי השיניים במשך שעות היום או הלילה,  וברוב המקרים לזמן קבוע של בין שנה לשנה וחצי.

שיטות ליישור שיניים

בעולם האורתודנטיה יש שיטות שונות ליישור שיניים החל מהרכבת פלטה קבועה למשך תקופה, עד להתאמת רסן שכולל טבעות המודבקות על השיניים העליונות הטוחנות ומותאם לפי גודל הלסת של הילד בתוספת רצועת גומי וכרית צוואר למשיכה של הרסן.

יש שיטות אגרסיביות פחות כמו גשר פנימי שמולבש על השיניים מבפנים, כך שכמעט לא רואים אותו, או שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ליישור שיניים כמו סדים שקופים. כל השיטות נועדו לתקן שיניים עקומות, לצמצם רווחים בין שיניים, לתקן שיניים צפופות, ולאפשר חיוך מושלם.

טיפול מוקדם ליישור שיניים לילדים יאפשר קשת שיניים מושלמת בגיל צעיר ושיניים חזקות וישרות גם בעתיד.

מתי צריך גשר בשיניים?

גשר בשיניים דרוש בכמה מקרים:

כאשר מתגלה אצל ילדים חוסר מקום לשיניים קבועות או לניבים.

יש מקרים שיש ליישר שיניים עקומות או צפופות מידי.

במקרים של בעיות אסתטיות כמו שניים קדמיות בולטות או ניבים בולטים.

בין היתר ילדים שחורקים שיניים יזדקקו לעיתים לגשר, או ילדים שסובלים מרווחים בשיניים הקבועות שלהם.

גשר בשיניים לילדים כל מה שצריך לדעת לפני ההליך-

איך מיישרים שיניים?

יישור שיניים נעשה על ידי הפניה של רופא שיניים לבדיקות אצל אורתודנט. לאחר מכן ישלח הילד לצילומים כמו צילומי רנטגן וצילומים פוטוגרפיים. הצילומים יכללו גם צילום פנורמי וכמה זוויות נוספות של המנשך, השיניים והלסת. כך האורתודנט יאבחן את מצב הפה ויציע את שיטת הטיפול המתאימה ביותר לילד.

האורתודנט יתכנן גשר/ רסן/ סדים שקופים או כל שיטה אחרת המומלצת לתיקון מנח השיניים ויבצע תכנית טיפול עם קשתיות מותאמות אישית ע"פ תרשימי הפה. לאחר לקיחת מנשך תתבצע הרכבת הגשר על השיניים, בדרך כלל למשך שנה עד שנה וחצי, תוך בדיקת תזוזות ומיקום נכון. יש מקרים בהם יוכל הילד לראות הדמיה תלת ממדית  של התוצאה הצפויה, לפני התחלת הטיפול.

בסוף התהליך מוציא האורתודנט את הגשר משיני המטופל ומקבע את השיניים באמצעות קשת קבועה פנימית מפלדת אל חלד לשמירה על קשת שיניים מושלמת.