אין ספק שלרכוש בית הנו תהליך מורכב. צריך לבחור אזור, לראות מספר נכסים, לדבר עם מתווכים, להשוות מחירים, לקחת הלוואה, לסגור חוזה, לנהל משא ומתן, לבנות לו"ז מעבר וכדומה, אך יש להכיר בכך שגם תהליך של לקיחת משכנתא מורכב, והוא אינו מסתכם בהשוואות ובבדיקת היתכנות, וזאת כי בין היתר יש להכניס סעיף נוסף למשוואה: ביטוח משכנתא. אז אם גם אתם לא לגמרי סגורים במה מדובר, או אם גם אתם מבקשים להבין כיצד ניתן לצלוח שלב זה באופן הרווחי ביותר, המידע הבא יתגלה כבעל ערך רב עבורכם.

אינטרס כפול

שמעתם שיש דבר כזה ביטוח משכנתא ולא סגורים אם זהו הכרח או בחירה? מבקשים להבין כיצד ניתן "לשחק" עם זה – כיצד ניתן להטיב את התנאים? ובכן ראשית נציין שאם מחליטים לקחת משכנתא, ביטוח משכנתא הוא בגדר חובה, וזאת כי מדובר בדרך של הבנק לוודא שההשקעה בטוחה. עם זאת, מדובר גם באינטרס שלכם, כך שאין לראות בכך הוצאה נוספת, ובטח אם פונים אל סוכנות לביטוח אודי דגן שמאפשרת למצוא את הביטוח המשתלם ביותר נקודתית עבורכם בתוך שעה קלה ואף באופן מקוון. הרעיון הוא שאם מסיבה כזו או אחרת לא תוכלו להחזיר לבנק את ההלוואה, הבנק יהיה מבוטח מכל כיוון אפשרי, וזאת כי ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים משלימים: מביטוח מבנה ומביטוח חיים.

 

 

מתי הביטוח נכנס לפעולה?

כפי שציינו, מדובר בביטוח שהוא בגדר חובה, אך גם בביטוח שאינו רק אינטרס של הבנק, אלא גם אינטרס שלכם בעלי הנכס. ובכן מבחינת ביטוח חיים, נציין שהוא מגן מפני מצב שבו אחד משני בני הזוג נפטר. במקרה שכזה הביטוח מונע מהיורשים לשלם במקום האדם שנפטר, ואף הביטוח מונע מצב שבו נדרשים למכור את הנכס. המשמעות היא שהביטוח מייצר מצב שהבנק ימשיך לקבל תשלום בשוטף, כך שהנכס יישמר. באשר לביטוח הנכס, ראוי להפנים שאם הנכס ניזוק קשות, למשל משריפה, גם אז הביטוח נכנס לתמונה – הביטוח גם מכסה את תשלומי המשכנתא וגם את עלויות השיפוץ. מכאן שהבנק בטוח שהתשלומים ימשיכו להגיע גם במצבי קיצון ובעלי הנכס יודעים שגם תרחיש גרוע לא ישאיר אותם מחוסרי כל.

כיצד מוזילים עלויות?

לאחר שהתווכחתם ארוכות עם בעל הנכס על המחיר הסופי, לאחר שעשיתם משא ומתן עם השמאי ועם האיש של השיפוצים, עתה מגיע הרגע לחסוך גם בקטגוריה של ביטוח משכנתא. כיצד אם כן אפשרי להוזיל את העלות? ובכן ראשית יש לדעת שכיום כבר אין זה הכרחי לרכוש את הביטוח ישירות מהבנק, אלא דרך כל חברת ביטוח, כך שהשוואה והתמקחות הן חלק מהמשוואה. מהי המשמעות? שיוצאים לדרך מנקודת פתיחה כדאית. מעבר לכך, יש לקחת בחשבון שהביטוח של המבנה אינו כולל ביטוח תכולה, והוא לרוב נחשב נמוך, כך שמוטב לבחון באלו מקרים הוא נכנס לפעולה. כך למשל רצוי לוודא שהביטוח כולל בנייה מחדש של הנכס, הוצאות משפטיות, הוצאות פינוי של הריסות, ביטוח אחריות כלפי צד ג', ואף רצוי לוודא שהביטוח כולל פיצוי עבור הפסד של שכרת דירה.

ביטוח עם תוספות

לבסוף נציין שביטוח משכנתא הוא כלי נהדר וטוב לדעת שאין צורך להתלבט לגביו, כי בסוף היום הוא מעניק שקט נפשי שבין היתר עשוי להציל ממפלה כלכלית. מכאן שרק נותר לערוך השוואה או להיעזר בסוכנות לביטוח ולשקול האם מבקשים להוסיף ביטוח תכולה, ביטוח חבות מעבידים עבור עובדי משק הבית, ביטוח זכוכית וכדומה. בהצלחה!