פטירה של אדם קרוב זה תמיד דבר קשה. כשמדובר בפטירה של אדם בטרם עת, ההתמודדות היא לרוב קשה הרבה יותר מתוך תחושת הפספוס הכבדה והאובדן המשמעותי. החיים ממשיכים ואפשר לנסות ולהתגבר גם על הקושי בנקודה הזו, אך יש כאלו שזה עשוי להיות מאתגר עבורם יותר מאחרים. בדיוק בגלל זה חשוב שנדע להיות שם בשביל הקרובים לנו שזקוקים לתמיכה וכמובן שנדע איך לעזור לעצמינו אם אנחנו מרגישים קושי גדול בהתמודדות עם המוות. הנה כמה נקודות למחשבה שיעזרו בתקופה הזו ושלא תדעו עוד צער ומכאוב.

טקס ופרידה סימבולית

אין ספק שחלק חשוב בכל תהליך אבל הוא פרידה ראויה מהאדם שהלך לעולמו. מקום קבורה הוא בדרך כלל אפשרות טובה להתחלה ובמעמד הקבורה אפשר בהחלט לחשוב על דרך נכונה להתאבל ולהיפרד בצורה טובה. כמובן שזה לא תמיד מספיק וחשוב להבין אם יש עוד איזושהי דרך לסגור את המעגל. יש כאלו שבוחרים לעשות טקס קטן עם עצמם, אחרים מארגנים ערבי זיכרון ואפשר לעשות עוד כל מיני פעולות שונות של הנצחה. חשוב למצוא את מה שעובד לנו ומתחבר לנו לתחושות.

 

 

להיות מוקפים במשפחה ובחברים

מה שקורה הרבה פעמים זה שבתקופת ההלוויה והשבעה בני המשפחה של המנוח מוקפים בהרבה אוהבים ואנשים קרובים וזה בהחלט עוזר ומנחם. כשהתקופה הזו מגיעה לקיצה נוצר מעין ואקום, וכשמדובר על פטירה של אדם בטרם עת רבים מבני המשפחה מרגישים פתאום לבד. ההמלצה לכל מי שנמצא בסיטואציה הזו היא לעשות צעדים אקטיביים ולהקיף את עצמינו בהרבה אנשים קרובים שעושים לנו טוב. ללכת לחברים, לבקר אצל בני משפחה אחרים, להזמין אנשים אלינו. לא טוב להישאר לבד עם תחושות של צער ובדידות וחשוב שנדע להקיף את עצמנו בכמה שיותר חיבוקים חמים.

סיוע נפשי

זה בכלל לא בושה להגיד ״קשה לי״. להיפך, יש בזה הרבה אומץ ופתיחות וברגע שמכירים בקושי וכאב אפשר להתחיל להתמודד איתו בצורה טובה יותר. במקרים בהם הכאב הוא קשה מנשוא וקשה לחזור לתפקוד נורמלי בחיים, הדבר הנכון והטוב ביותר שאפשר לעשות הוא לפנות לעזרה פסיכולוגית מקצועית. יש הרבה מאד אנשי מקצוע מצוינים שיודעים ללוות אנשים לאחר פטירה של אדם קרוב ואהוב. באופן הזה נקבל קודם אוזן קשבת לקושי ולתחושת האבל שלנו ונוכל לקבל כלים פרקטיים שיעזרו לנו להתמודד.

הישארו עסוקים

זה בסדר גמור להתכנס ולתת לאבל מקום, אבל בטווח הארוך חשוב גם שנדע להעסיק את עצמינו. אפשר להשקיע יותר בעבודה, לצאת לטיולים, לחפש חוגים ותחומי עניין חדשים, לעשות ספורט או למצוא כל פעילות אחרת שעוזרת לנו להתמקד בכל הטוב שיש בחיים האלו.

טיפ אחרון לסיום: אם אתם מרגישים שהאבל קשה מנשוא ושמשהו לא טוב הולך ומתפתח עמוק בנבכי הנפש, אל תישארו עם התחושות הללו לבד עם עצמכם. דברו עם חבר קרוב, שתפו בן משפחה, צאו החוצה לעולם ותנו לעצמכם הזדמנות להרגיש טוב יותר. פטירה של אדם קרוב בטרם עת היא דבר קשה ביותר, אבל בהחלט אפשר להתגבר ולהמשיך לחיות חיים טובים לצד הזיכרונות המשמחים מהאדם שאהבנו.